Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Aktywność fizyczna latem, a dieta

Podziel się

Lato sprzyja aktywności fizycznej, jednak wraz z osiąganiem zamierzonych efektów pod względem wyglądu, powinniśmy zadbać także o kondycję organizmu „od środka”. W ciepłe, letnie dni nasz organizm jest obciążony, tracimy między innymi dużo wody, a wespół z ćwiczeniami, wzmagamy ten proces. Jak uzupełniać powstałe niedobory poprzez to, co znajdzie się na naszych talerzach? Podpowiadamy.

Zbilansowanie diety jest bardzo ważne, aby móc w pełni korzystać z treningów, zwłaszcza w sezonie letnim. Co więc powinno zagościć na naszych talerzach, aby w pełni cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały dzień?

Aktywność fizyczna, a jadłospis

Lato, to idealna pora do sporządzania bomb witaminowych, jakimi są koktajle owocowo-warzywne. Niemniej postawią nas na nogi chłodniki czy kefiry oraz maślanki. Dadzą przyjemne ochłodzenie, a także uzupełnią organizm w ważne witaminy. Warto wiedzieć jednak, że głównie same warzywa i owoce przy wzmożonej aktywności fizycznej, to za mało. Do jadłospisu trzeba wprowadzić różnorodne produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze oraz chude białko i pamiętać o tym, aby spożywać posiłki regularnie.

Kolejna bardzo ważna kwestia, to częste sięganie po wodę. To właśnie z jej pomocą można nawodnić organizm najbardziej efektywnie. Sięgaj więc po wysoko zmineralizowaną, czyli ze składnikami mineralnymi. Odpowiednie nawodnienie, to ml na 1 kg masy ciała.

Być może warto zasięgnąć porady specjalistów od doradztwa żywieniowego?  Odwiedź: https://diet4u.pl/szkolenia-doradztwo-zywieniowe/

Co należy jeść przed wysiłkiem fizycznym?

Przede wszystkim pamiętaj o wprowadzeniu do menu węglowodanów, które staną się energetycznym paliwem. Przyjmowanie ich przed wysiłkiem łączy się z utrzymaniem stabilnego poziomu glukozy we krwi, a ponadto oszczędzaniem zapasów glikogenu mięśniowego. Oprócz tego sprzyjają zwiększeniu wysiłkowej wytrzymałości po wykonaniu treningu spowalniając proces zmęczenia. Warto pamiętać także o produktach posiadających niski indeks glikemiczny, a także zawierających białko. Te bowiem stanowi budulec mięśniowy. W trakcie treningu można wspomagać się już produktami, które zawierają wysoki IG (najlepiej w postaci płynnej).

Co należy jeść po treningu?

Bardzo ważne jest to, aby po treningu nie głodować. Aby nasze mięśnie się zregenerowały, a przy okazji mogły się rozrosnąć, pomocne do tego będą posiłki bogate w białko. Należy je spożywać do dwóch godzin po zakończeniu aktywności pamiętając o równomiernym rozłożeniu białka na cały dzień. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, albo po prostu nie mamy na to czasu, można zawsze skorzystać z usług firmy która przygotowuje catering dietetyczny (https://diet4u.pl).

Leave a Comment