Wpisz aby wyszukać

Sportowe fakty

Dlaczego warto uprawiać turystykę rowerową?

Podziel się

Turystyka rowerowa jest bardzo ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a także poznawanie nowych miejsc. To również doskonała alternatywa dla tradycyjnego sposobu podróżowania. Pozwala nam na powolne przemieszczanie się w terenie i zaglądanie do ciekawych zakątków, które raczej pominęli byśmy podróżując autem. To kontakt z naturą, a także aktywność fizyczna, dzięki której zachowamy odpowiednią kondycję. Zastanówmy się dlaczego tak naprawdę warto uprawiać turystykę rowerową i  jak się do niej odpowiednio przygotować?

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

Aby dobrze przygotować się do wyprawy rowerowej, powinniśmy dysponować przede wszystkim  solidnym rowerem, który posiada odpowiedni osprzęt. Najlepszym wyborem są rowery wyprawowe, ewentualnie możemy również skorzystać z rowerów trekkingowych. Koniecznym wyposażeniem takiego roweru będą oczywiście bagażnik, do którego przymocujemy sakwy. Wyposażenie, jakie ze sobą zabierzemy zależało będzie przede wszystkim od rodzaju wyprawy. Oczywiście więcej rzeczy będziemy musieli zabrać na wyprawę powiedzmy tygodniową, a zupełnie niewiele, jeśli wybierzemy się na jednodniową wycieczkę. Niemniej jednak zawsze musimy mieć odpowiedni prowiant, a także odzież na zmianę. Powinniśmy zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, a także zapasową dętkę. Oczywiście warto podkreślić, że sakwy bagażowe są znacznie lepszym rozwiązaniem w tym wypadku niż plecak, albowiem znacznie poprawiają komfort podróży.

Zalety turystyki rowerowej

Przede wszystkim rower jest najtańszym środkiem lokomocji. Nie musimy się martwić ceną paliwa, czy też kosztem biletów. Jedyne co musimy tutaj wydatkować, to  nasza własna siła fizyczna. I z tym wiąże się podstawowa zaleta turystyki rowerowej. Przede wszystkim jest to swego rodzaju aktywność fizyczna, dość jednostajna i długofalowa. Dlatego też uprawianie turystyki rowerowe pozwala zachować w znakomitej formie nasz organizm. Turystyka rowerowa pozwala na dotarcie do miejsc do których nie dotarlibyśmy samochodem, a także pieszo. To szans na  spojrzenie na pewne rejony kraju z zupełnie nowej perspektywy. Podróżując rowerem korzystamy zwykle lokalnych dróg, co pozwala nam  bliżej poznać zwiedzany region. Dodatkowo warto podkreślić, że w ten sposób również mamy dość dobry kontakt z naturą . Część szlaków rowerowych prowadzi przez malownicze tereny leśne, z dala od pędzących samochodów.

Leave a Comment