Wybieramy osprzęt żeglarski
Podziel się
Żeglowanie jest relaksującym i przyjemnym zajęciem, którego można bez trudu nauczyć się w czasie obozów młodzieżowych lub w wieku dorosłym. Po zdobyciu patentu żeglarskiego można wypoczywać na jachcie samodzielnie, wynajmując łódź lub kupując ją na własność. Jeżeli wybierasz się na żaglówki na Mazury lub w inne miejsce, sprawdź, jak wybrać osprzęt żeglarski.
- Solidny osprzęt żeglarski zapewnia bezpieczeństwo
- Na co zwrócić uwagę, gdy szuka się osprzętu żeglarskiego?
- Własny osprzęt jachtowy czy wynajęty wraz z łodzią?
Podczas żaglowania ma się możliwość wypoczywania z dala od zgiełku, podziwiania piękna dzikiej przyrody, a także aktywnego spędzania czasu. Taka forma relaksu odpowiada wielu osobom, które są zmęczone szybkim tempem życia i wielkomiejskim zgiełkiem. Jeżeli planujesz urlop pod żaglami, sprawdź, jak wybrać osprzęt żeglarski.
Solidny osprzęt jachtowy zapewnia bezpieczeństwo
Wybierając osprzęt żeglarski, powinno się szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo na jachcie lub łodzi. Wszystkie akcesoria niezbędne dla żeglarza powinny być wykonane z trwałych materiałów, które wytrzymują pracę pod dużym obciążeniem. Przed wypłynięciem w rejs ważne jest sprawdzenie, czy osprzęt jachtowy jest kompletny, oraz czy posiada się najpotrzebniejsze części zamienne na wypadek awarii. Jeżeli zauważy się brak jakichkolwiek akcesoriów, powinno się jak najszybciej uzupełnić osprzęt.
Bezpieczeństwo jest podstawą w czasie żeglowania, dlatego wybierając osprzęt żeglarski, dobrze jest stawiać na sprawdzone marki i materiały. Oszczędności w sklepie żeglarskim mogą zakończyć się nieprzyjemnościami związanymi z usterką w czasie rejsu. Słabej jakości liny mogą pęknąć już po kilku silniejszych podmuchach wiatru, a relingi zerwać się i narazić przytrzymującą się ich załogę na poważne niebezpieczeństwo.
Na co zwrócić uwagę, gdy szuka się osprzętu żeglarskiego?
Poszukując osprzętu żeglarskiego, powinno się zwrócić uwagę na wspomnianą już jakość. Ważna jest również wiedza o warunkach, jakie panują w miejscu, w którym zamierza się pływać na jachcie lub łodzi. Na spokojnych wodach jeziora wystarczy osprzęt średniej klasy, natomiast gdy wybiera się rejs po morzu w okresie dość silnych wiatrów lub na trudnym wybrzeżu, powinno się wybierać wyłącznie akcesoria z najwyższej półki. Metalowe części są solidne, jeżeli wykonuje się je ze stali nierdzewnej, która zachowuje swoje początkowe właściwości, nawet gdy jest długo zanurzona w wodach jeziora. Liny powinny być odporne na przecieranie i pękanie, gdyż w razie silnego wiatru muszą utrzymać żagle w odpowiedniej pozycji, by bezpiecznie wrócić na brzeg.
Własny osprzęt jachtowy czy wynajęty wraz z łodzią?
Gdy zamierza się spędzić urlop pod żaglami, można skorzystać z oferty wypożyczalni jachtów i łodzi. Wynajmie się w nich nie tylko żaglówkę, ale i cały osprzęt jachtowy niezbędny do bezpiecznego żeglowania. Przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią jachtów powinno się sprawdzić, w jakim stanie jest osprzęt żeglarski znajdujący się na łodzi. Jeżeli zauważy się przetarcia lub pęknięcia lin, wskazane jest poproszenie o ich wymianę lub wynajęcie innego jachtu. Podobnie jest w przypadku uszkodzenia steru, kotwicy lub elementów podtrzymujących żagle. Uszkodzenia osprzętu żeglarskiego narażają wynajmującego łódź, dlatego gdy wypożyczalnia nie dysponuje innym osprzętem lub możliwością wynajęcia jachtu z solidnymi akcesoriami żeglarskimi, powinno się zrezygnować z jej usług lub zdecydować się na skorzystanie z własnego osprzętu.