Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Czy mistrzom świata w siatkówce przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?

Podziel się

Polscy siatkarze, świeżo upieczeni mistrzowie świata w piłce siatkowej, mieli w poniedziałek przed 13.00 wrócić do kraju. Niestety kibice musieli dłużej poczekać na powitanie reprezentacji. Lot opóźnił się, ponieważ pojazd lotniskowy uszkodził samolot, który miał zabrać siatkarzy do Warszawy. Czy w takiej sytuacji siatkarzom i innym pasażerom opóźnionego lotu przysługuje odszkodowanie?

– Gratulujemy reprezentacji Polski w piłce siatkowej wspaniałego zwycięstwa. Przykro nam, że nie mogli punktualnie wrócić do kraju i szybko spotkać się ze swoimi kibicami. Mamy jednak dobrą wiadomość: w naszej opinii siatkarzom, podobnie jak wszystkim innym pasażerom opóźnionego lotu, przysługuje odszkodowanie w wysokości 250 euro na osobę. Kolizji z pojazdem lotniskowym nie można uznać za „okoliczność nadzwyczajną” , która zwalniałaby linię lotniczą z obowiązku wypłacenia odszkodowania. Jesteśmy gotowi pomóc pasażerom, którzy będą chcieli uzyskać odszkodowanie od przewoźnika. – mówi Marius Stonkus, prezes Skycop.

– Podobne zagadnienie wyjaśnił Trybunał Sprawiedliwości UE w wytycznych interpretacyjnych dotyczących rozporządzenia (WE) nr 261/2004, bazując na przypadku zderzenia ruchomych schodów ze statkiem powietrznym. Trybunał uznał, że takiej kolizji nie można uznać za „okoliczność nadzwyczajną”. Ruchome schody, podobnie jak inne pojazdy lotniskowe, należy uznać za niezbędne do transportu pasażerów, więc przewoźnicy stosują je w codziennej praktyce. Kolizja na lotnisku wpisuje się więc w ramy normalnego wykonywania działalności przewoźnika lotniczego. O nadzwyczajnej okoliczności moglibyśmy mówić gdyby uszkodzenie samolotu nastąpiło wskutek działania wykraczającego poza zwykłe usługi portu lotniczego – wyjaśnia Marius Stonkus.

Leave a Comment