Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Co sport może wnieść do naszego życia?

Podziel się

Wiele osób zastanawia się, co sport może wnieść do naszego życia. Naturalnie sport ma wiele zalet, jednakże nie każdy sobie o nich zdaje sprawę. Co ciekawe, coraz większa część naszego społeczeństwa interesuje się ćwiczeniami, bądź zaczyna ćwiczyć, dlatego też sporo ludzi intryguje, co sport może potencjalnie wnieść do ich życia.

Kop endorfinowy

Uprawianie sportu powoduje powstawanie endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia. Endorfiny poprawiają również poczucie naszej wartości i ogólne zdanie o nas samych. Uprawianie sportu to również doskonały sposób na odstresowanie się i wyładowanie negatywnych emocji. Działanie sportu ma też działanie długofalowe. Zapobiega ono powstawaniu stanów lekowy, depresyjnych czy zaburzeń emocjonalnych jak np. nerwica. Jak podaje praktycznie każdy blog sportowy w internecie – jedną z zalet regularnego uprawiania sportu na pewno jest atrakcyjny wygląd naszego ciała (po jakimś czasie oczywiście) – lepsze samopoczucie, zwiększona wytrzymałość na wysiłek fizyczny, oraz więcej energii do życia. Jednakże regularne uprawianie sportu ma również swoje wady.

Sport zmienia strukturę naszego ciała

Jednorazowy wysiłek fizyczny nie wywiera takiego wpływu na nasz organizm tak jak to robi, długotrwały trening, jednakże nawet aktywność fizyczna o niewielkiej intensywności lub wręcz amatorskie uprawianie ćwiczeń rekreacyjnych stanowi jeden z ważniejszych czynników zapobiegających depresji, chorobom układu krążenia oraz sprawia że poprawia nam się humor. Przykładowo, regularne wykonywanie ćwiczeń może nam się również przydać w przyszłości, ponieważ kto nie chciałby zarabiać na tym co kocha robić? A w czym się może nam przydać – zapytacie? To bardzo proste, wystarczy popatrzeć albo na zostanie profesjonalnym sportowcem – albo na obstawianiu zakładów na sport. Obie drogi prowadzą do tego, że jeśli kochamy sport – to możemy konsekwentnie zarobić na tym spore pieniądze. Ale wracając już do tematu – aktywność fizyczna znacznie przyczynia się do wzrostu gęstości kości. Regularne uprawianie ćwiczeń w tym względzie jest szczególnie istotne w okresie dojrzewania, ponieważ im większa jest gęstość kości po osiągnięciu dojrzałości – tym mniejsze ryzyko złamań występuje wraz z postępem czasu.

Jaką wagę ma dla naszego organizmu uprawianie sportu?

Regularne ćwiczenia prowadzą do pozytywnych zmian w naszym organizmie. Regularna aktywność sportowców wykazuje, że uprawianie sportu obniża ciśnienie krwi, pozwala na rozładowanie stresu nagromadzonego przez cały dzień, oraz takowe ćwiczenia wywierają korzystny wpływ na nasz ośrodkowy układ nerwowy, poprawiają pamięć i inne funkcje poznawcze (szczególnie przydatne jest to, kiedy nasza praca jest bardzo stresująca, obstawiamy zakłady bukmacherskie, bądź też robimy inne rzeczy które powodują u nas wysokie poziomy stresu). Dzięki wyższemu stężeniu hormonów szczęścia po treningu (serotoniny i endorfin) można uniknąć niektórych chorób psychicznych (np. depresji).

Leave a Comment