Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Jak działa odżywka białkowa?

Podziel się

Termin odżywki białkowe kojarzy nam się głównie ze sportem i całkiem słusznie – białka są chyba najpopularniejszym suplementem stosowanym zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów sportowych aktywności. Popularność białek spowodowała zalanie rynku mnogością produktów przeróżnych marek, proszki zaczęły nabierać smaków, by jeszcze mocniej przyciągnąć klienta, a same białka dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od pochodzenia i stopnia przetworzenia. Skąd wziął się fenomen białka? Jak naprawdę działa i czy jest tak skuteczne jak obiecują producenci suplementów? Oto szybkie spojrzenie na proteiny przez pryzmat ich działania na ciało człowieka.

Białko od podstaw

Białko to tak naprawdę aminokwasy połączone ze sobą wiązaniami peptydowymi w jedną wielką cząsteczkę. Występują we wszystkich organizmach żywych, od prostych jednokomórkowców po ciało człowieka, a także można je znaleźć w wirusach. Są nam niezbędne do życia, pełnią ogromną rolę w organizmie. To jedna z głównych substancji budulcowych, transportują potrzebne substancje w obrębie organizmu, regulują stężenie płynów, są głównym mechanizmem odpornościowym i pełnią wiele innych zadań. Białko potrzebne do codziennego funkcjonowania przyjmujemy z pożywieniem, głównie z mięsem i produktami mlecznymi, ale także jedząc rośliny strączkowe, kasze czy orzechy.

Białko w sporcie

W kulturystyce głównym obiektem zainteresowania są mięśnie poprzecznie prążkowane, które tworzą wszystkie mięśnie szkieletowe, w tym chociażby popularny biceps. Ich włókna mięśniowe charakteryzują się dużą siłą skurczu, ale też szybkim popadaniem w zmęczenie. Można dojść więc do wniosku, że im więcej włókien posiada mięsień, to jest im większa będzie jego objętość, tym bardziej siła jego skurczu będzie rosnąć. W tym momencie dochodzimy do białek. Jak wspomniano wyżej, białko pełni rolę budulcową w organizmie człowieka. To główna właściwość, którą zainteresowali się sportowcy. W świecie kulturystyki pojawił się nowy trend, według którego jeśli zwiększymy ilość przyjmowanych przez organizm białek – budulca – zwiększymy też efektywność ćwiczeń w postaci szybszej rozbudowy masy mięśniowej.

Jak to wszystko odnosi się do przyjmowania odżywek? Otóż dzienne zapotrzebowanie organizmu na białko jest już samo w sobie wysokie z racji mnogości pełnionych przez nie funkcji, więc mało surowca pozostaje do wykorzystania przez mięśnie podczas wysiłku. Można zwiększyć w diecie ilość wysokobiałkowych posiłków przyjmowanych w ciągu dnia, jednak mięso czy nabiał to nie tylko proteiny, ale także tłuszcze czy cukry, których nadmierne spożywanie niekoniecznie musi być nam na rękę. Z tego powodu na rynku suplementów zaczęły się pojawiać odżywki białkowe, czyli skoncentrowane dawki protein z mała ilością innych substancji. Dzięki takiemu rozwiązaniu sportowiec jest w stanie dostarczyć mięśniom dodatkowego budulca, co powinno skutkować ich szybszą rozbudową.

Odżywki kontra badania

Tą teorią postanowili zainteresować się także naukowcy. Badania, których wyniki opublikowano na sympozjum w 2005 roku wydają się ją potwierdzać. Jak czytamy w publikacji, w badaniach przeprowadzonych na osobach trenowanych siłowo, wyższe spożycie białka ogólnie wykazało pozytywny wpływ na syntezę białek mięśniowych i przyrosty wielkości. Dodatkowo, zwiększone spożycie białka pomaga powstrzymać potreningowy katabolizm, czyli rozpad mięśni. Proces ten może zajść, gdy włókna mięśniowe po intensywnych ćwiczeniach nie mają wystarczającej ilości energii do naprawienia mikrouszkodzeń powstałych w trakcie aktywności i zaczynają „zjadać” same siebie – składają się przecież z białek, a te są zbudowane z aminokwasów, czyli nośników energii. Zahamowanie katabolizmu finalnie skutkuje utrzymaniem ciężko wypracowanej masy mięśniowej, co również jest bardzo pożądane dla kulturystów.

Podsumowanie

Stosowanie zewnętrznego źródła białka, takiego jak odżywki, jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na rozbudowie masy mięśniowej w sposób dający widoczne efekty. Potwierdzają to przeprowadzone badania. Chcesz rozpocząć swoją przygodę z suplementami proteinowymi? Odwiedź Muscle Power, internetowy sklep z odżywkami dla sportowców.

Leave a Comment