Wpisz aby wyszukać

Aktywnie z pomysłem

SZERMIERKA – jeden z najszlachetniejszych sportów

Podziel się

Broń biała jest jedną z najwcześniej wynalezionych przez ludzkość środków obronnych. Przez wieki ewoluowała i zmieniała swoje formy – od tych najprostszych po bardziej skomplikowane i wyrafinowane. Kwintesencją tych wszystkich zmian stała się szermierka – sport, który po dziś dzień przywodzi na myśl eleganckie i pełne gracji pojedynki na szpadle. Co warto o niej wiedzieć?

Szermierka, czyli sztuka władania białą bronią

Historia tego sportu sięga nawet na kilkuset lat wstecz. Zdaniem niektórych specjalistów, jej początki zaczynają się już w czasach średniowiecza, kiedy to punktem honoru rycerzy stały się pojedynki o względy dam dworu. Obecna forma szermierki zaczęła się kształtować w XVII wieku. To właśnie wtedy m.in. do pojedynków na szpadle wprowadzono ochronną maską szermierczą. W kolejnych dziesięcioleciach ukształtowano reguły tego sportu, które początkowo przybierały formę rytuału. Do końca stulecia szermierka zyskała tysiące zwolenników, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej. Dużym powodzeniem sport ten cieszył się we Francji, gdzie zdaniem wielu historyków, na skutek rozgrywek w XVII w. śmierć poniosło nawet 30 tys. osób. Szybko jednak zarzucono mordowania swoich przeciwników. Szermierka przestała polegać na zadawaniu ciosów – stała się sztuką władania białą bronią. Już w XVIII w. sport ten był postrzegany jako droga rozwoju fizycznego i duchowego. Szermierka stała się jedną z ulubionych rozrywek elit i bogaczy. W kolejnym stuleciu  ewoluowała natomiast do postaci sportu. Od 1896 r., kiedy to stała się jedną z dyscyplin olimpijskich, na całym świecie zaczęły pojawiać się ośrodki, w których można było zgłębiać tajniki szermierki sportowej. Jest to również sport popularny wśród naszych rodaków. Od chwili pojawienia się w polskiej reprezentacji szermierzy na Igrzyskach w 1924 r. dotychczas udało im się wywalczyć aż kilkanaście medali!

Szermierka – jaki sprzęt jest do niej potrzebny?

Sport ten, jak każdy inny wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Komplet wyposażenia dla początkującego szermierza składa się z artykułów takich jak:

  • Maska szermiercza – musi zasłaniać twarz, oczy oraz uszy. W przeciwnym wypadku może wiązać się to z konsekwencjami zranienia, itp. Maska nie może być zbyt luźna ani za mała – powinna idealnie przylegać do głowy zawodnika. W związku z tym przed jej zakupem potrzebny jest dokładny pomiar obwodu głowy. Ważne jest również to, by zapewniała ona dobrej wentylacji w trakcie rozgrywki.
  • Plastron – to sztywny ochraniacz, który zakłada się na klatkę piersiową i brzuch. Swoim zasięgiem obejmuje on także rękę, którą zadaje się ciosy. Urządzenie te zmniejsza ryzyko odnoszenia kontuzji oraz ewentualnych siniaków.
  • Rękawica szermiercza – chroni przed ciosami, ale nie tylko. Ważnym zadaniem rękawicy jest również zapobieganie nadmiernemu poceniu się dłoni. Dzięki temu trzymana w dłoni szpada nie wyślizguje się.

Poznaj ofertę sprzętów do szermierki od Decathlon i daj się oczarować magii tego sportu. Zrób wrażenie na swoich bliskich i rozwiń swoje umiejętności wraz z naszym profesjonalnym ekwipunkiem dla szermierzy!

Szermierka amatorska – od czego zacząć?

Szermierka to nie tylko sport dla zawodowców. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się nią hobbistycznie, w zaciszu własnego domu! Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania. Poza posiadaniem odpowiedniego sprzętu przydatne jest również rozwinięcie pewnych umiejętności. Mowa nie tylko o kondycji fizycznej – szermierka to także trening osobowości. Na początku dobrze jest się zapoznać z podstawowymi technikami i taktykami szermierki. W tym celu dobrze jest wykupić kilka lekcji lub ewentualnie zgłębić je za pomocą Internetu. Należy również znaleźć rozwinąć w sobie nie tylko sprawność ruchową, ale i wypracować odpowiednie techniki, które utrzymają Twój organizm oraz koncentrację na najwyższych obrotach. W tym celu warto również dopomóc sobie medytacją oraz dietą, bogatą np. w orzechy. Na kolejnych etapach treningu należy stopniowo zwiększać częstotliwość ćwiczeń oraz ich obciążenie. W miarę możliwości warto również poświecić na treningi od 4 do 5 dni tygodniowo.

Sprzęt do szermierstwa od Decathlon

W bogatym asortymencie Decathlon znajdziesz sprzęty zarówno dla profesjonalnych i początkujących szermierzy. Wśród nich znajdują się wysokiej jakości:

  • stroje szermiercze – wykonane z trwałych i elastycznych materiałów, zapewniają zawodnikom nie tylko ochrony, ale i odpowiedniej wentylacji. Wyposażone w dodatkowe systemy antybakteryjne, zapobiegają nadmiernej potliwości oraz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Na stronie Decathlon znajdziesz kompletne wyposażenie – od plastronów, po rękawice, spodnie, skarpety oraz buty ze wzmacnianymi piętami i podeszwami, które zapewniają niezbędnej przyczepności.
  • Maski szermiercze – skuteczna ochrona twarzy, oczy i uszów to w tym sporcie podstawa. Dzięki nim unikniesz zranienia, a jednocześnie zapewnisz sobie niczym nieograniczonej widoczności. Dostępne w różnych rozmiarach, świetnie sprawdzą się w przypadku zawodników w różnych kategoriach wiekowych.
  • Broń szermiercza – floret z tworzywa sztucznego dla dzieci, to idealny sprzęt ku temu, by rozbudzić w dziecku pasję do tego sportu. Doskonale nadaje się także w przypadku osób dorosłych, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z szermierką.

Leave a Comment