Trener – jakie musi mieć kwalifikacje?

Rynek pracy stale się zmienia i rozwija. A co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na zawody, którym kiedyś mogło być znacznie ciężej zaistnieć w branży. Konsumenci stają się bardziej świadomi, a produkty i usługi wybierają ostrożniej. Jakie kwalifikacje musi mieć trener, aby potencjalni klienci zainteresowali się jego ofertą? Podpowiadamy.

Cechy dobrego trenera

Trenem może zostać każdy, ale dobrym tylko niewielka garstka. Są pewne typy osobowości i cechy charakteru, które znacznie ułatwiają sprawę. Jedną z kompetencji, która może mieć znaczący wpływ na rozwój kariery, jest autentyczność. Osoby na tym stanowisku mają swoich podopiecznych. To trenerzy dbają o to, aby osoby te pełniły w sposób właściwy swoją misję. Udawanie kogoś, kim się nie jest, bardzo szybko może zaowocować wystawieniem na próbę zaufania, które mogło być budowane miesiącami jak nie latami. Dobry trener to przede wszystkim osoba, która mimo nabytych kwalifikacji i doświadczenia, pozostała sobą.

Mentora musi cechować ambicja. Taka, którą zarazi inne osoby. Nie bez powodu mówi się, że do odważnych świat należy. Trener z wielkimi aspiracjami, popartymi ciężką pracą to wzór do naśladowania dla innych osób. Gdy uda się nam wydobyć maksimum naszych możliwości, znacznie łatwiej będzie pokazać naszym podopiecznym, że oni również to potrafią. To dlatego tak często wchodząc w ogłoszenia praca i czytając oferty zatrudnienia w tej branży, w wymaganiach możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że poszukiwanego trenera musi cechować przede wszystkim zaangażowanie. Warto zastanowić się nad tym, jakimi wartościami kierujemy się w życiu i jakie ma to przełożenie na ścieżkę zawodową. Trener i podopieczni to jedyna drużyna, chcąca osiągnąć ten sam cel. Nie ma tu miejsca na brak lojalności oraz cierpliwości. Na tym stanowisku niezwykle ważna jest również pasja oraz miłość, do tego, co się robi. Gdy my nie będziemy zmotywowani, nie ma szans na to, aby wesprzeć w działaniach inne osoby.

Kwalifikacje w zawodzie trenera

W zależności od tego, gdzie chcemy pełnić dane stanowisko, możemy potrzebować różnych uprawnień. Na przykład od przyszłych trenerów sportu wymaga się zaświadczenia o niekaralności oraz posiadania przynajmniej średniego wykształcenia. Szukając np. oferty pracy w Szczecinie, w wymaganych kompetencjach może znaleźć się prośba o potwierdzenie swojego doświadczenia odpowiednimi certyfikatami.

W przypadku chęci bycia trenerem personalnym, konieczne do udowodnienia swoich kwalifikacji może okazać się przystąpienie do kursu trenerskiego. Możemy odbyć go zarówno w prywatnych ośrodkach jak i na studiach podyplomowych AWF.