Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Wągry na nosie – co warto o nich wiedzieć?

Podziel się

Każdy chce mieć czystą cerę, bez żadnych niedoskonałości. Niestety w rzeczywistości jest to czasem trudne do osiągnięcia i wymaga sporego wysiłku. Do najczęstszych problemów należą m.in. przebarwienia, wągry na nosie, wypryski czy krostki. Szczególnie problematyczne mogą się okazać zaskórniki na nosie. Co prawda mają one niewielkie rozmiary, jednak mogą w dużej mierze wpływać na wygląd. Warto wiedzieć w jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem. 

Wągry na nosie – najważniejsze informacje

Z wągrami na nosie miało lub ma styczność bardzo wiele osób. Mimo, że są one niewielkie to ich czarne zabarwienie sprawia, że są bardzo dobrze widoczne i nieestetyczne. Dla wielu osób ich obecność może wywoływać spory dyskomfort, co doprowadza do tego, że stosują oni bardzo kryjące podkłady obciążające skórę, lub mocno oczyszczające kosmetyki podrażniające ją.

Warto zaznaczyć, że zaskórniki na nosie to nie tylko nieestetyczny problem, ale także objaw trądziku o niezapalnym charakterze. Usuwanie ich ręcznie np. poprzez wyciskanie, może doprowadzić do zakażenia i powstania stanu zapalnego, a także do rozprzestrzeniania się zmian na skórze.

Jak powstają wągry na nosie?

Powierzchnię skóry pokrywają pory będące ujściem gruczołów łojowych. W początkowym okresie życia, nie są one praktycznie widoczne, jednak z czasem sytuacja znacznie się zmienia z uwagi na nadmierną produkcję sebum. Dodatkowo w wyniku niewłaściwej keratynizacji naskórka, jego fragmenty zapychają ujścia gruczołów tworząc w ten sposób zaskórniki. Ciemny kolor zmian wiąże się z ich utlenieniem.

Zaskórniki mogą się pojawiać na różnych częściach ciała, jednak najbardziej dokuczliwym problemem są zmiany pojawiające się właśnie na nosie i to właśnie tam pojawiają się one najczęściej. Jest to związane z największa produkcją łoju w tym właśnie miejscu.

Do powstawania wągrów może się przyczynić wiele czynników jak np.:

  • silny stres,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • niedobór różnych witamin,
  • niewłaściwe oczyszczanie twarzy i jej higiena,
  • zmiany hormonalne,
  • wysoka temperatura, a także wilgotne powietrze,
  • nieprawidłowa dieta.

Jak radzić sobie z wągrami na nosie?

Przede wszystkim zdecydowanie odradza się wyciskania wągrów. Jak wspomniano wcześniej, takie działanie może tylko spotęgować problem. Podstawowym sposobem walki z zaskórnikami jest stosowanie właściwej diety. Dodatkowo należy też pamiętać o regularnym i właściwym oczyszczaniu skóry przynajmniej dwa razy dziennie. Należy stosować kosmetyki dopasowane do cery, w przeciwnym razie środki myjące mogą wysuszać lub podrażniać skórę, a także wywoływać bardzo nieprzyjemne uczucie ściągania. Dobrym pomysłem jest wykonywanie delikatnego peelingu mniej więcej raz w tygodniu. W ten sposób można usuwać martwy naskórek i zanieczyszczenia, które przyczyniają się do powstawania zmian. Warka z wągrami jest często długa i wieloetapowa, ale z pewnością opłacalna.

Leave a Comment