Trener piłkarski – jak nim zostać
Podziel się
Praca trenera piłkarskiego to marzenie wielu osób, które uwielbiają oglądać zmagania zawodników na murawie. Jednak tylko nieliczni osiągają sukcesy w tym zawodzie. Szczególnie ci, którzy posiadają w sobie żyłkę przywódcy oraz wyróżniają się ponadprzeciętnymi umiejętnościami i wiedzą o tej dyscyplinie sportu. Jak wygląda taka ścieżka kariery? Podpowiadamy.
Wymagania formalne
Na początek warto wyraźnie zaznaczyć, że droga do zostania trenerem piłkarskim nie jest jakoś specjalnie trudna. Trzeba mieć w sobie pasję i dużo zaangażowania oraz poświęcić nieco czasu na odpowiednie kursy trenerskie. Po ich zakończeniu można już sięgnąć po oficjalne licencje, które uprawniają do tego, aby prowadzić zespoły z niższych lig lub te młodzieżowe.
Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może sięgnąć po te możliwości. Istnieją pewne odgórne regulacje, które wymagają tego, aby kandydat ukończył osiemnasty rok życia oraz posiadał przynajmniej średnie wykształcenie. Trzeba także być osobą niekaralną. Ostatnim wymogiem formalnym jest niezbędna wiedza oraz doświadczenie związane z piłką nożną. Jak łatwo się domyśleć najłatwiej spełnić te ostatnie wymagania właśnie aktywnym lub byłym piłkarzom. Nie dziwi więc wcale fakt, że najwięcej osób rozpoczynających tą karierę wcześniej biegało z piłką na murawie w sposób zawodowy.
Predyspozycje
Trener piłkarski to osoba, która posiada kompleksową wiedzę nie tylko związaną z samym sportem, ale dysponuje również umiejętnościami i kwalifikacjami dotyczącymi udzielania pomocy medycznej. Z tego też powodu anatomia sportowa oraz fizjonomia nie stanowi dla niego żadnej tajemnicy. Przy planowaniu treningów jest to niezbędna wiedza, aby móc we właściwy sposób dopasować intensywność treningów oraz zadbać o bezpieczeństwo zawodników.
Niezbędne są także umiejętności związane z rozległym aspektem psychologicznym. Musi w takim przypadku przede wszystkim umieć efektywnie motywować piłkarzy do działania oraz szybko rozwiązywać powstałe konflikty. Powinien działać tak samo skutecznie zwłaszcza pod presją czasu i w stresowych sytuacjach. Aby móc w pełni korzystać z takich umiejętności niezbędne okazuje się posiadanie rozwiniętych umiejętności interpersonalnych oraz komunikacyjnych. Każdy z trenerów ma swój charakterystyczny styl przy rozmowie z piłkarzami, ale z pewnością nie można odmówić im tego, że starają się przez cały czas być tam, gdzie są najbardziej potrzebni. W ten sposób motywują zawodników do nieustannego wysiłku w dążeniu do obranych celów.
Czy warto zostać trenerem piłkarskim?
Praca trenera piłkarskiego ma swoje niezaprzeczalne zalety. To przede wszystkim możliwość realizacji własnej pasji i wdrażania swoich unikatowych pomysłów w rozwój całego zespołu. To także w pewnym sensie sława oraz rozpoznawalność, nawet jeśli trenowane są zespoły z niższych lig. Osoby takie cieszą się powszechnym uznaniem, szczególnie jeśli mają na swoim koncie konkretne sukcesy w prowadzeniu drużyny.
Z minusów warto jednak wspomnieć o tym, że ze względu na niewielką ilość miejsc do pracy znalezienie stanowiska jest czasem sporym wyzwaniem. Tak samo nie każdemu będzie odpowiadała specyficzna presja na wyniki.
Aby poznać to jak kształtuje się podaż na zawody nie tylko związane z tym sportem można przeczytać także na stronie http://www.mojradom.pl/spada-bezrobocie-w-radomiu-rosnie-ilosc-ofert-o-prace/.